Ενδεικτικά σχέδια δράσης και προτάσεις σχεδιασμού από το ΙΕΠ για την αξιολόγηση των Σχολικών Μονάδων

Σας ενημερώνουμε ότι στον κόμβο του ΙΕΠ για το συλλογικό προγραμματισμό και την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου, έχει αναρτηθεί ένας νέος οδηγός με ενδεικτικές προτάσεις σχεδίων δράσης. Επισημαίνεται ότι οι προτάσεις είναι ενδεικτικές και ως τέτοιες δεν συνίσταται να λειτουργήσουν ως “πρότυπα” Σχεδίων Δράσης, παρά μόνο ως κείμενα εργασίας, από τα οποία μπορούν να αντληθούν επιμέρους ιδέες σχεδιασμού και αποτύπωσης Δράσεων βελτίωσης. «Προτεινόμενα Σχέδια Δράσης» θα αναδειχθούν από τις ίδιες τις σχολικές μονάδες στο τέλος της σχολικής χρονιάς, με την ολοκλήρωση του πρώτου έτους εφαρμογής του θεσμού. Οι προτάσεις τους, όπως διαμορφώθηκαν στο πλαίσιο συνεργασίας με τους Σ.Ε.Ε. Παιδαγωγικής Ευθύνης, θα διαμορφώσουν μια Τράπεζα Καλών Πρακτικών, η οποία θα βασίζεται στο έργο και την εμπειρία των εκπαιδευτικών της σχολικής πράξης.

Δείτε τα σχέδια δράσης, εδώ.

Συνεχής ενημέρωση στη σχετική κατηγορία άρθρων της Δ.Δ.Ε. Λευκάδας