Διευκρίνιση σχετικά με τις αναθέσεις του μαθήματος Επιλογής «Αρχές Ηλεκτρολογίας και Ηλεκτρονικής» της Α΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. σχολικού έτους 2018-19

Σε συνέχεια της υπ΄ αριθμ. Φ22/75401/Δ4/10-05-2018 (ΦΕΚ 1664/τ.Β΄/15-05-2018) Υπουργικής Απόφασης με την οποίαν καθορίστηκαν οι Αναθέσεις μαθημάτων Επαγγελματικού Λυκείου, και, ειδικότερα, όσον αφορά στις αναθέσεις του μαθήματος Επιλογής «ΑΡΧΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ» της Α΄ τάξης ΕΠΑ.Λ., διευκρινίζεται ότι για την πληρέστερη ενημέρωση των μαθητών/μαθητριών στις ενότητες που αφορούν στην επιστήμη της Ηλεκτρολογίας και της Ηλεκτρονικής, η μία (1) ώρα του μαθήματος ανατίθεται σε εκπαιδευτικούς του κλάδου/ειδικότητας ΠΕ83-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ και η άλλη μία (1) ώρα σε εκπαιδευτικούς του κλάδου/ειδικότητας ΠΕ84-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ, αντίστοιχα, με την προϋπόθεση ότι η σχολική μονάδα διαθέτει τους εκπαιδευτικούς των ανωτέρω κλάδων/ειδικοτήτων. Για την ανάθεση αυτή λαμβάνεται υπ΄ όψιν η αρχαιότητα των εκπαιδευτικών ανά κλάδο και κάθε άλλη σχετική διάταξη που ρυθμίζει τις αναθέσεις των υπόλοιπων μαθημάτων.

Δείτε το έγγραφο