Συμμετοχή μαθητών του 1ου ΓΕΛ Λευκάδας σε Παγκόσμια Μαθητική Σύνοδο στην Ιαπωνία, 21-29 Νοεμβρίου

Έξι μαθητές του 1ου Γενικού Λυκείου Λευκάδας, συνοδευόμενοι από την εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Θειακού Αικατερίνη, επισκέπτονται την Ιαπωνία, μετά από πρόσκληση της Ιαπωνικής Πρεσβείας στην Αθήνα, συμμετέχοντας στη Σύνοδο Κορυφής Μαθητών Λυκείων για την παγκόσμια ημέρα για το Τσουνάμι και τους Σεισμούς που διεξάγεται από 21 έως 29 Νοεμβρίου.

Το πρόγραμμα διοργανώνεται από το Υπουργείο Εξωτερικών της Ιαπωνίας που έχει αναλάβει την κάλυψη όλων των εξόδων. Συμμετέχουν 29 σχολεία από ολόκληρο τον κόσμο (τρία μόνο από την Ευρώπη).

Οι μαθητές θα επισκεφθούν την επαρχία Wakayama και κατόπιν την επαρχία Kochi, όπου θα πραγματοποιηθούν οι εργασίες της συνόδου.

Τέλος, το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσκεψη και ξενάγηση στην πόλη του Τόκιο.

Ευχόμαστε στους μαθητές και στην εκπαιδευτικό να έχουν καλή διαμονή και να πλουτίσουν από τις εμπειρίες και τις παραστάσεις που θα αποκομίσουν από το μοναδικό αυτό ταξίδι.