Πρόσκληση σε Ημερίδα για τις αξίες του Ολυμπισμού και στην αξιοποίησή τους στην εκπαίδευση

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας, διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα σχετικά με τις αξίες του Ολυμπισμού και στην αξιοποίησή τους στην εκπαίδευση. Ο τίτλος της Ημερίδας είναι «Η καλλιέργεια των Ολυμπιακών Αξιών μέσα από το μάθημα της Γαλλικής Γλώσσας και της Φυσικής Αγωγής: Μια διαθεματική προσέγγιση» και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023, ώρες 12:00-16:00, στο αμφιθέατρο «Θ. Αγγελόπουλος» του Γαλλικού Ινστιτούτου (Σίνα 31, Αθήνα). Οι παρουσιάσεις και εισηγήσεις, αναλυτικό πρόγραμμα των οποίων θα λάβετε μετά την ηλεκτρονική εγγραφή σας, θα γίνουν στην Ελληνική και στη Γαλλική και θα υπάρχει ταυτόχρονη μετάφραση.

Η Ημερίδα απευθύνεται κυρίως στις/στους εκπαιδευτικούς Γαλλικής (ΠΕ05) και Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11), αλλά είναι ανοικτή και μπορούν να την παρακολουθήσουν στελέχη εκπαίδευσης, καθώς και εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων. Στόχος της Ημερίδας είναι η σύνδεση της ανεκτίμητης κληρονομιάς των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων και των αξιών του Ολυμπισμού με την εκπαιδευτική διαδικασία και θα επικεντρωθεί σε συγκεκριμένα σχέδια δράσης και διαθεματικές μαθησιακές δραστηριότητες που έχουν υλοποιηθεί ή δύναται να υλοποιηθούν στο σχολείο, με στόχο την ανάπτυξη πολλαπλών δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών.

Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό έγγραφο και στην πρόσκληση