Ενημέρωση εκπαιδευτικών για τους στόχους και τα αποτελέσματα Πράξεων του ΙΕΠ

Δελτία Τύπου του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) που αφορούν στην παρουσίαση μέσα από video και podcast

• Των αρχών και της οργάνωσης των Νέων Προγραμμάτων Σπουδών
  • Των 51 Επιμορφωτικών προγράμματων που αναπτύχθηκαν για τις ανάγκες της Επιμόρφωσης στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
  • Των βασικών στοιχείων της διεξαγωγής σε εθνικό επίπεδο εξετάσεων διαγνωστικού χαρακτήρα για τους/τις μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης των Δημοτικών σχολείων και της Γ’ τάξης των Γυμνασίων που διεξήχθησαν πιλοτικά κατά τα σχολικά έτη 2021-2022 και 2022-2023.
  • Των «τι» και «πως» της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας που αποτέλεσαν τη βάση για την επιμόρφωση πάνω από 10.000 εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
  • Της επιμόρφωσης σε θέματα Μαθητείας
  • Των στόχων, του περιεχόμενου και τη διαδικασία της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών που κάλυψε την επιμορφωτική ανάγκη περίπου 15.000 εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης που ήταν υπόχρεοι/δικαιούχοι της Επιμόρφωσης.
  • Τη φιλοσοφία και το περιεχόμενο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στα οποία επιμορφώθηκαν πάνω από 70.000 εκπαιδευτικοί, μόνιμοι και αναπληρωτές, Α/θμιας (Νηπιαγωγείο-Δημοτικό) και Β/θμιας (Γυμνάσιο) Εκπαίδευσης.
  • Της Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Σύμφωνα με το περιεχόμενο των Δελτίων Τύπου του ΙΕΠ, η εκπαιδευτική κοινότητα μπορεί να ενημερωθεί για τους στόχους και τα αποτελέσματα των Πράξεων μέσα από τα διαθέσιμα video, podcast και ενημερωτικά φυλλάδια.

Δείτε το υλικό (κλικ στις εικόνες):

Αναβάθμιση Προγραμμάτων Σπουδών

Επιμόρφωση Νέα Προγράμματα Σπουδών

Εξετάσεις Διαγνωστικού Χαρακτήρα

Εισαγωγική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Επιμόρφωση για το Μεταλυκειακό Έτος «Μαθητεία»

Επιμόρφωση Διαφοροποιημένη
Διδασκαλία