Πανελλαδικές 2024. Εγκύκλιος για ηλεκτρονική παρακολούθηση και συντονισμό της ύλης των μαθημάτων της Γ’ τάξης ΕΠΑΛ

Για το συντονισμό της διδασκαλίας των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης των Ημερήσιων, Εσπερινών και Πρότυπων ΕΠΑ.Λ. και της Δ΄ τάξης των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ. για το σχολικό έτος 2023-2024 κρίνεται αναγκαία η παρακολούθηση της διδακτέας – εξεταστέας ύλης, όπως έχει οριστεί αντίστοιχα με τις υπ’ αριθ. Φ6/97381/Δ4/06.09.2023 (ΦΕΚ 5371/τ.Β΄/07.09.2023) και 87326/Δ3/02.08.2023 (ΦΕΚ 4902/τ.Β΄/04.08.2023) αποφάσεις της Υφυπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Για το σκοπό αυτό σάς ενημερώνουμε ότι έχει ενεργοποιηθεί στο ΠΣ myschool η λειτουργικότητα «Παρακολούθηση και Συντονισμός της Ύλης Πανελλαδικώς Εξεταζόμενων Μαθημάτων» με την οποία υποχρεωτικά θα καταχωριστεί η διδακτέα – εξεταστέα ύλη.

Οι Διευθυντές/τριες των ΕΠΑ.Λ., των Πρότυπων ΕΠΑ.Λ. και των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ. είναι υπεύθυνοι/ες για την καταχώριση της ύλης που έχει διδαχθεί στο σχολείο τους (μέσω της σχετικής καρτέλας που υπάρχει στο ΠΣ myschool στη διαδρομή «Σχολική Μονάδα -> Παρακολούθηση και Συντονισμός της Ύλης των Πανελλαδικώς Εξεταζόμενων Μαθημάτων») μέχρι και:

α) 11/12/23,

β) 22/01/24,

γ) 19/02/24,

δ) 19/03/24 και

ε) 22/04/24

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ύλη προς καταχώριση, θα πρέπει να επιλέγεται μια από τις υπάρχουσες αιτιολογήσεις.

Επίσης, σε περίπτωση καθυστερήσεων στη διδασκαλία της διδακτέας-εξεταστέας ύλης, οι Διευθυντές/τριες των ΕΠΑ.Λ., των Πρότυπων ΕΠΑ.Λ. και των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ., παρακαλούνται να μεριμνούν ώστε στο πεδίο «ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ» να δηλώνονται τα αίτια των καθυστερήσεων.

Σε κάθε περίπτωση η εξεταστέα-διδακτέα ύλη πρέπει να ολοκληρωθεί.

Συνεπώς, οι σχολικές μονάδες οφείλουν να καταχωρίζουν τη διδακτέα-εξεταστέα ύλη ακόμη και στην περίπτωση που κάποιοι μαθητές/τριές τους δεν επιθυμούν να εξεταστούν στα σχετικά μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο. Η καταχώριση της ύλης γίνεται για όλες τις ημερομηνίες που αναφέρθηκαν ανωτέρω.

Αναλυτικές πληροφορίες στη σχετική εγκύκλιο

Για το συντονισμό της ύλης των ΓΕΛ δείτε σχετικά εδώ