Εκδηλώσεις για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Η Ημέρα Ασφαλούς ∆ιαδικτύου (SID) είναι ένας ετήσιος εορτασμός που έχει στόχο να προωθήσει μια υπεύθυνη, σεβαστή, κριτική και δημιουργική χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών, ειδικά ανάμεσα στα παιδιά και τους νέους. Μέσα από μία παγκόσμια προσέγγιση, η SID ενθαρρύνει τους πάντες να έρθουν μαζί και να παίξουν το ρόλο τους για ένα καλύτερο διαδίκτυο.

Παιδιά και νέοι μπορούν να βοηθήσουν στη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου:

• με το να φέρονται με ευγένεια και σεβασμό στους άλλους χρήστες
  • προστατεύοντας τη διαδικτυακή τους φήμη (και τη φήμη των άλλων)
  • και αναζητώντας θετικές ευκαιρίες δημιουργίας, συμμετοχής και κοινής χρήσης στο διαδίκτυο.

Γονείς και κηδεμόνες διαδραματίζουν καίριο ρόλο στην ενδυνάμωση και την υποστήριξη των παιδιών ώστε να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, κριτικά και δημιουργικά:

• εξασφαλίζοντας έναν ανοιχτό διάλογο με τα παιδιά τους,
  • εκπαιδεύοντάς τα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία με ασφάλεια και θετικό τρόπο,
  • ή ενεργώντας ως ψηφιακά πρότυπα.

Εκπαιδευτικοί και κοινωνικοί λειτουργοί μπορούν να συμβάλουν στη δημιουργία καλύτερου διαδικτύου:

• εξοπλίζοντας τους μαθητές και τους σπουδαστές τους με δεξιότητες ψηφιακής παιδείας,
  • αναπτύσσοντας τις ικανότητές τους για κριτική σκέψη, ώστε να μπορούν να περιηγηθούν
  • καλύτερα εξουσιοδοτώντας τους να δημιουργήσουν το δικό τους περιεχόμενο και να κάνουν τις δικές τους επιλογές και
  • θέτοντας ένα προσωπικό παράδειγμα θετικής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο για τους μαθητές.

Βιομηχανία μπορεί να βοηθήσει στη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου:

• δημιουργώντας και προωθώντας θετικό περιεχόμενο και ασφαλείς διαδικτυακές επιλογές,
  • και ενθαρρύνοντας τους χρήστες να αντιδρούν σε οποιοδήποτε πρόβλημα μέσα από πρακτικές συμβουλές, ένα εύρος εύχρηστων εργαλείων ασφαλείας και γρήγορη πρόσβαση στην υποστήριξη αν τα πράγματα πάνε στραβά.

Ιθύνοντες και πολιτικοί πρέπει να παράσχουν μια κουλτούρα στην οποία όλα τα παραπάνω μπορούν να λειτουργήσουν:

• διασφαλίζοντας ότι υπάρχουν ευκαιρίες στο πρόγραμμα σπουδών για παιδιά και νέους να μάθουν για την ασφάλεια στο διαδίκτυο,
  • ότι οι γονείς και οι φροντιστές έχουν πρόσβαση σε κατάλληλες πληροφορίες και πηγές υποστήριξης,
  • και ότι η βιομηχανία ενθαρρύνεται να αυτορυθμίσει το περιεχόμενό της και τις υπηρεσίες της.

Πρέπει επίσης να αναλάβουν ηγετικό ρόλο στη διακυβέρνηση και τη νομοθεσία, προκειμένου να διασφαλίσουν την ασφάλεια και την ευημερία των παιδιών μέσω αποτελεσματικών στρατηγικών προστασίας των παιδιών για τον ψηφιακό κόσμο.

Όλοι έχουν την ευθύνη να κάνουν μια θετική διαφορά στο διαδίκτυο. Μπορούμε όλοι να προωθήσουμε τη θετική χρήση:

• με το να συμπεριφερόμαστε με ευγένεια και σεβασμό στους άλλους
  • αναζητώντας θετικές ευκαιρίες δημιουργίας και σύνδεσης,
  • και κάνοντας αναφορά σε ακατάλληλο ή παράνομο περιεχόμενο και συμπεριφορά στο διαδίκτυο.

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022Σχολεία, μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς κηδεμόνες, μπορούν να συμμετέχουν στις εκδηλώσεις που διοργανώνουν το Ελληνικό κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, δηλώνοντας συμμετοχή στο σχετικό κόμβο του Saferinternet4kids.gr