Ανακοίνωση Πίνακα Οργανικών Κενών και Υπεραριθμιών

Το Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Λευκάδας με το 5/2018 πρακτικό του καθόρισε τα κενά και πλεονάσματα, μετά τις μεταθέσεις, του διδακτικού προσωπικού για την περιοχή μετάθεσης Λευκάδας κατά σχολική μονάδα και ειδικότητα, όπως φαίνονται στο συνημμένο Πίνακα.

Στον Πίνακα σημειώνονται με (-) τα οργανικά κενά και με (+) οι υπεραριθμίες (πλεονάσματα).

Καλούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν στους κλάδους στους οποίους διαπιστώθηκε υπεραριθμία, να δηλώσουν στο ΠΥΣΔΕ Λευκάδας αν επιθυμούν ή όχι να κριθούν ως υπεράριθμοι, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96, έως και την Δευτέρα 7-5-2018 και ώρα 12η μεσημβρινή.

Παρακαλούνται οι κ.κ. Δ/ντριες-Δ/ντες να ενημερώσουν όλους τους εκπαιδευτικούς, που ανήκουν οργανικά στο σχολείο τους και σχετίζονται με τους κλάδους που αναφέρονται στον πίνακα υπεραριθμιών.

Επισημαίνεται ότι η δήλωση υπεραριθμίας, θετική ή αρνητική, είναι υποχρεωτική για τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς και απαραίτητη για την ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας των τοποθετήσεων. Η υποβολή της μπορεί να γίνει με κάθε πρόσφορο μέσο (σε περίπτωση αποστολής email θα πρέπει να υπάρχει υπογραφή του ενδιαφερομένου).

Δείτε την ανακοίνωση

Πίνακας Υπεραριθμιών και Κενών

Αίτηση Υπεραριθμίας

Πίνακας με ομάδες Σχολείων

Στη συνέχεια:

1. Την Δευτέρα 7/5/2018, ώρα 13:00, θα γίνει από το συμβούλιο ο χαρακτηρισμός ονομαστικά υπεραρίθμων εκπαιδευτικών και θα δοθεί σε αυτούς τετραήμερη προθεσμία (έως την Παρασκευή 11/5/2018, ώρα 12η μεσημβρινή) για να συμπληρώσουν δήλωση προτίμησης για ρύθμιση υπεραριθμίας.

2. Την Παρασκευή 11/5/2018, ώρα 13:00, θα εξετασθούν οι δηλώσεις των υπεραρίθμων εκπαιδευτικών για την κάλυψη οργανικών κενών και θα γίνει αναμόρφωση του Πίνακα οργανικών κενών που θα απομείνουν μετά την παραπάνω διαδικασία. Στη συνέχεια θα δοθεί εξαήμερη προθεσμία (έως την Πέμπτη 17/5/2018, ώρα 12η μεσημβρινή) στους εκπαιδευτικούς των παρακάτω κατηγοριών:

• προσωρινά τοποθετημένους και ευρισκόμενους στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Λευκάδας,
  • τους αιτούμενους βελτίωση θέσης και
  • μετατεθέντες στην περιοχή μετάθεσης Λευκάδας,

να συμπληρώσουν δήλωση για βελτίωση – οριστική τοποθέτηση.

3. Την Πέμπτη 17/5/2018, ώρα 13:00, θα εξετασθούν οι παραπάνω δηλώσεις για την τοποθέτηση εκπαιδευτικών σε οργανικά κενά και θα δοθεί προθεσμία έως την Τρίτη 22/7/2018, ώρα 12η μεσημβρινή, για υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης που αφορά τυχόν λάθη ή παραλείψεις του Συμβουλίου.

4. Την Τρίτη 22/7/2018, ώρα 13:00, θα εξετασθούν οι πιθανές αιτήσεις επανεξέτασης και θα γίνει οριστικοποίηση των αποφάσεων των τοποθετήσεων.

Για όλα τα παραπάνω θα υπάρχουν σχετικές προσκλήσεις στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης ΔΕ Λευκάδας.

Χρονοδιάγραμμα ενεργειών ΠΥΣΔΕ Λευκάδας