Ημερήσιο αρχείο: 7 Σεπτεμβρίου, 2023

Εγκύκλιος με διευκρινίσεις σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας των αναπληρωτών εκπαιδευτικών και των μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ

Επαναληπτικές Πανελλαδικές Εξετάσεις και Εξετάσεις Ελλήνων του Εξωτερικού. Ρύθμιση λόγω των έκτακτων δυσμενών καιρικών συνθηκών

Υποψήφιοι που αντιμετωπίζουν αδυναμία προσέλευσης στα εξεταστικά τους κέντρα, θα έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στα μαθήματα σε άλλη ημερομηνία στο ίδιο Εξεταστικό Κέντρο, κατόπιν αίτησης που θα αποστείλουν στο Υπουργείο.

Νέα ενημέρωση για διαδικασία ψηφιακής σύμβασης από τους αναπληρωτές μέσω της εφαρμογής anaplirotes.gov.gr

Όσοι δεν κατέστη εφικτό να ολοκληρώσουν τη διαδικασία σύναψης ψηφιακής σύμβασης, οφείλουν να εισέλθουν στην εφαρμογή αύριο 8/9 προκειμένου να καταχωρίσουν τα προσωπικά τους στοιχεία και να αποδεχτούν τη σύμβασή τους.

Παράταση της ηλεκτρονικής εγγραφής επιτυχόντων στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση

Λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών και των προβλημάτων ηλεκτροδότησης που έχουν προκύψει, η εγγραφή των επιτυχόντων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, παρατείνεται έως και την Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου 2023.

Παράταση στην αποδοχή ψηφιακής σύμβασης από τους αναπληρωτές, μέσω της εφαρμογής anaplirotes.gov.gr

Η αποδοχή ψηφιακής σύμβασης από τους προσλαμβανόμενους αναπληρωτές, μέσω της εφαρμογής anaplirotes.gov.gr, για σήμερα Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2023, μπορεί να πραγματοποιείται και από τις 15:00 έως 17:00.

Εγκύκλιος για τις εγγραφές επιτυχόντων Αλλοδαπών – Αλλογενών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση έτους 2023

Οι εγγραφές επιτυχόντων έτους 2023 σε Τμήματα και Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με την ειδική κατηγορία Αλλοδαπών – Αλλογενών αποφοίτων λυκείων εκτός ΕΕ και αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών – μελών της Ε.Ε. θα γίνουν από την Τρίτη 12 μέχρι και τη Δευτέρα 25/9/2023.

Επιλογή και αρμοδιότητες Υπεύθυνου/ης Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Y.Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.) Γυμνασίων και ΓΕΛ για το 2023-2024

Διαδικασία, κριτήρια επιλογής και καθήκοντα Υπεύθυνου/ης Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Y.Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.) των Γυμνασίων και ΓΕΛ για το 2023-2024.

Εγκύκλιος για την άμεση καταχώρηση αδειών ανατροφής και άνευ αποδοχών στο Πληροφοριακό Σύστημα myschool

Μέχρι την Τρίτη 12-9-2023, καταχώριση στο myschool, των αδειών ανατροφής με αποδοχές για το σχολικό έτος 2023-2024 σε νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς (με ΦΕΚ 2023) και στα μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ και των αδειών άνευ αποδοχών μονίμων εκπαιδευτικών και των μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ.