Ερωτήσεις απαντήσεις

Δημιουργήσαμε αυτόν τον κόμβο, για να βοηθήσουμε τους επισκέπτες του Ιστοτόπου της Δ.Δ.Ε. Λευκάδας να εντοπίσουν γρήγορα αυτό που αναζητούν. Επιλέξτε την κατηγορία που σας ενδιαφέρει από την παρακάτω λίστα:

Νομοθεσία και Εγκύκλιοι Λειτουργίας (Δείτε όλα τα ΦΕΚ, Εγκυκλίους και αποφάσεις εδώ.)

Ύλη και Οδηγίες Διδασκαλίας των μαθημάτων σε Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ, εδώ.

Για τα Ωρολόγια Προγράμματα δείτε τη σχετική κατηγορία, εδώ

Για τις Αναθέσεις μαθημάτων δείτε εδώ.

Συνεχής ενημέρωση και οδηγίες για τις διαδικασίες αξιολόγησης της σχολικής μονάδας και του εκπαιδευτικού έργου. Ενημερωθείτε εδώ.

Πανελλαδικές (Συνεχής ενημέρωση στο σχετικό κόμβο.)

Εγκύκλιοι και οδηγίες υλοποίησης για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Covid-19 και μέτρα στο σχολείο. Όλες οι οδηγίες με τα μέτρα πρόληψης και προστασίας εδώ.

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Εγκύκλιοι, Αποφάσεις και εκπαιδευτικά εργαλεία, στη σχετική σελίδα

Οικονομικά: μισθοδοσία, επιδόματα, αποζημιώσεις, πρόσθετες δαπάνες, στο σχετικό κόμβο.

Εκδρομές και εκπαιδευτικές επισκέψεις. Νομικό πλαίσιο και αναρτήσεις για τουριστικά γραφεία.

Προσκλήσεις, ανακοινώσεις, τοποθετήσεις, διαθέσεις, αποσπάσεις εκπαιδευτικών στο ΠΥΣΔΕ Λευκάδας. Δείτε τις αποφάσεις

Χρήσιμα έντυπα για εκπαιδευτικούς και σχολεία. Βρείτε τα εδώ

Άδειες (νομοθεσία και έντυπα):

Άδειες μονίμων εκπαιδευτικών (και νεοδιόριστων)

Άδειες αναπληρωτών

Άδειες ωρομισθίων

Χρήσιμα Έντυπα χορήγησης αδειών

Συνταξιοδοτικά. Αναλυτικός Οδηγός για την προετοιμασία του συνταξιοδοτικού φακέλου, εγκύκλιοι, προθεσμίες και δικαιολογητικά για τις αιτήσεις παραίτησης των εκπαιδευτικών, στη σχετική κατηγορία άρθρων.

Συνέδρια, σεμινάρια, επιμόρφωση εκπαιδευτικών, εδώ.

Για τους μαθητές/τριες. Ειδική κατηγορία του ιστοτόπου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λευκάδας για την ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών

Τράπεζα Θεμάτων. Νέα, ανακοινώσεις, διευκρινίσεις και θέματα, στο σχετικό κόμβο της ΔΔΕ Λευκάδας

Πανελλαδικές (Συνεχής ενημέρωση στο σχετικό κόμβο.)

Ενημέρωση γονέων κηδεμόνων για εκπαιδευτικά θέματα. Δείτε εδώ τα σχετικά άρθρα.

Qr Code – Σκανάρετε για πρόσβαση από την κινητή συσκευή σας:

ΔΔΕ Λευκάδας Qr Code