Πρόσκληση εκπαιδευτικών για υποβολή αιτήσεων αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, σε ΕΑΕ, ΚΕΔΑΣΥ, Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία για το 2023-2024

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των αποσπάσεων για το διδακτικό έτος 2023-2024 καλεί τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι επιθυμούν, να υποβάλουν αίτηση απόσπασης για το διδακτικό έτος 2023-2024, για τις ακόλουθες περιπτώσεις:

α) από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ

β) σε ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.

γ) σε δομές Ε.Α.Ε.

δ) σε Μουσικά Σχολεία και

ε) σε Καλλιτεχνικά Σχολεία

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται: από 06-04-2023 μέχρι 18-04-2023 και ώρα 15:00.

Οι εκπαιδευτικοί καλούνται να υποβάλουν την αίτηση απόσπασης ηλεκτρονικά στη διαδικτυακή πύλη του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΟΠΣΥΔ) του Υ.ΠΑΙ.Θ. ( https://opsyd.sch.gr/). Εκπρόθεσμες αιτήσεις απόσπασης δεν θα γίνονται δεκτές.

Δείτε την εγκύκλιο

Για την εγκύκλιο αποσπάσεων σε φορείς του ΥΠΑΙΘ δείτε εδώ