Η Υπουργική απόφαση για τη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης των Διευθυντών Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων η με αρ.πρωτ. Φ.361.22/6/149788/Ε3 (2-12-2022) υπουργική απόφαση με θέμα: «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης των Διευθυντών Σχολικών Μονάδων και Εργαστηριακών Κέντρων».

Δείτε την ΥΑ,  και το σχετικό ΦΕΚ 6141 τ.Β’ (3-12-2022)

Η διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης των Διευθυντών συνοπτικά:
  1. Έκδοση προκήρυξης από την οικεία ΔΔΕ
  2. Αιτήσεις υποψηφιότητας αποκλειστικά και μόνον ηλεκτρονικά στη διαδικτυακή πύλη https://schooldirectors.minedu.gov.gr. Η πιστοποίηση των υποψηφίων για την είσοδο στην πλατφόρμα της αίτησης γίνεται με τη χρήση των κωδικών TAXISnet. Οι αιτήσεις συνοδεύονται από τα απαραίτητα, για την απόδειξη των τυπικών προσόντων τους δικαιολογητικά, σε ψηφιακή μορφή.
  3. Η Αίτηση αφορά τις θέσεις του συνόλου των σχολικών μονάδων και Ε.Κ. αντίστοιχα μίας μόνο Διεύθυνσης Εκπαίδευσης.
  4. Κατάρτιση πινάκων δεκτών και μη δεκτών υποψηφίων ανά Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Ενστάσεις εντός τριών (3) ημερών. Κατάρτιση προσωρινών ενιαίων αξιολογικών πινάκων, από τα τοπικά συμβούλια επιλογής.
  5. Κλήση των υποψηφίων σε συνέντευξη (ηχογράφηση, μοριοδότηση και τήρηση πρακτικών της συνέντευξης)
  6. Τελικοί Ενιαίοι Αξιολογικοί Πίνακες (κατάρτιση από το τοπικό συμβούλιο επιλογής)
  7. Κύρωση Τελικών Αξιολογικών Πινάκων
  8. Δήλωση προτίμησης και τοποθέτηση

Για την ΥΑ με τη διαδικασία επιλογής και τοποθέτησης των Διευθυντών Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων, δείτε εδώ.

Συνεχής ενημέρωση για τις διαδικασίες επιλογής και τοποθέτησης Διευθυντών Σχολείων, στο σχετικό κόμβο της ΔΔΕ Λευκάδας