Myschool. Ορθή καταχώριση ονομαστικών στοιχείων μαθητών/τριών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ.Φ1/51195/ΓΔ4/06-05-2022 εγκυκλίου του Υ.ΠΑΙ.Θ, σας ενημερώνουμε ότι, βάσει των διατάξεων του άρθρου 172 του ν.4823/2021 «Αναβάθμιση του σχολείου ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και άλλες διατάξεις» (Α’ 136), από το σχολικό έτος 2022-2023 η εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών/τριών στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιείται και με λατινικούς χαρακτήρες, στις περιπτώσεις που είναι δυσχερής η προσκόμιση επίσημα μεταφρασμένων δικαιολογητικών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 της υπό στοιχεία 79942/ΓΔ4/21-05-2019 Υ.Α. (Β’ 2005), όπως ισχύει.

Ως εκ τούτου, στην καρτέλα ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ του πληροφοριακού συστήματος myschool, θα πρέπει να καταχωρίζονται

• ΜΟΝΟ ελληνικοί χαρακτήρες στα πεδία : Επώνυμο, Όνομα, Όνομα πατέρα, Όνομα μητέρας, και
  • ΜΟΝΟ λατινικοί χαρακτήρες στα αντίστοιχα πεδία (Επώνυμο στα λατινικά κοκ) στις περιπτώσεις που προβλέπονται.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν/ελέγξουν, άμεσα, τα ονομαστικά στοιχεία των μαθητών/τριών στο πληροφοριακό σύστημα myschool, και να δοθεί προτεραιότητα στις καρτέλες των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης Λυκείου, καθώς και της Δ’ τάξης ΕΝΕΕΓΥΛ.

Δείτε το έγγραφο