Αιτήσεις συμμετοχής στο Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας για το 2022-2023

Από την Δευτέρα 19-09-2022 και ώρα 13:30 έως και τη Δευτέρα 26-09-2022 και ώρα 14:00, οι υποψήφιοι μαθητευόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας, ηλεκτρονικά, μέσω  της  ιστοσελίδας: e-mathiteia.minedu.gov.gr .

Αιτήσεις συμμετοχής στο Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας για το 2022-2023

Σημειώνεται ότι κάθε υποψήφιος στην Ζ’ Φάση υλοποίησης του Μεταλυκειακού έτους – Τάξη Μαθητείας έχει δικαίωμα υποβολής μόνο μίας αίτησης συμμετοχής και μόνο σε ένα ΕΠΑ.Λ. της επιλογής του.

Οι προϋποθέσεις συμμετοχής καθώς και τα ΕΠΑΛ στα οποία δυνητικά θα δημιουργηθούν τμήματα Μαθητείας για αποφοίτους ΕΠΑ.Λ. περιγράφονται στις Προσκλήσεις των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης που έχουν αναρτηθεί στην ανωτέρω ιστοσελίδα.

Δείτε το χρονοδιάγραμμα της Ζ’ Φάσης

Δείτε τον οδηγό χρήσης του Πληροφοριακού Συστήματος

Ενημερωτική εγκύκλιος σχετικά τις προσκλήσεις προς υποψηφίους μαθητευόμενους και προς εκπαιδευτικούς για το Μεταλυκειακό έτος- Τάξη μαθητείας, περιόδου 2022-2023