Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου. Διάθεση διαδικτυακών υπηρεσιών για τους Σ.Ε.Ε.

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3978 τ.Β’ (26-7-2022) η απόφαση με θέμα:«Διάθεση των διαδικτυακών υπηρεσιών «Στοιχεία για τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου» και «Στοιχεία εκπαιδευτικών σχολικής μονάδας» στο πληροφοριακό σύστημα «Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου σχολικών μονάδων» του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, μέσω του Κέντρου Διαλειτουργικότητας της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης.»

Συγκεκριμένα…

Διατίθενται οι ακόλουθες διαδικτυακές υπηρεσίες του Ινστιτούτου Τεχνολογίας, Υπολογιστών και Εκδόσεων «Διόφαντος» στο πληροφοριακό σύστημα «Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου σχολικών μονάδων» το οποίο διαχειρίζεται και λειτουργεί το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (I.E.Π.):

α) Στοιχεία για τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου για την αναζήτηση εκπαιδευτικών που έχουν ρόλο συντονιστή εκπαιδευτικού έργου (ΣΕΕ) και την αναζήτηση στοιχείων για τα σχολεία παιδαγωγικής ευθύνης τους.

β) Στοιχεία ενεργών εκπαιδευτικών κάθε σχολικής μονάδας για την καταχώριση αυτών ως υπευθύνων των σχεδίων δράσεων της σχολικής ομάδας.

Οι διαδικτυακές υπηρεσίες αξιοποιούνται για την εσωτερική αξιολόγηση (αυτοαξιολόγηση) των σχολικών μονάδων ως προς το εκπαιδευτικό τους έργο, σε συνεργασία με τον συντονιστή εκπαιδευτικού έργου που έχει την παιδαγωγική ευθύνη της κάθε σχολικής μονάδας.

Δείτε το ΦΕΚ