Ρυθμίσεις για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-2023

Το ΦΕΚ 1144 τ.Β’ (14-3-2022) με την υπ’αριθμ. 28270/Δ6 απόφαση με θέμα: «Εισαγωγή μαθητών/τριών και σχετικές ρυθμίσεις στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ.) για το σχολικό έτος 2022-2023».

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην εισαγωγική τάξη Πειραματικών Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων για το σχολικό έτος 2022-2023 πραγματοποιείται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση.

Ο αριθμός των εισακτέων μαθητών/τριών σε κάθε τμήμα εισαγωγικής τάξης Πειραματικού Σχολείου καθορίζεται με απόφαση της Δ.Ε.Π.Π.Σ. σύμφωνα με τις συνθήκες λειτουργίας του σχολείου. Δείτε τους πίνακες για το 2022-2023, εδώ.

Οι γονείς /οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή τους σε ΠΕΙ.Σ. μέσω της διαδικασίας κλήρωσης, υποβάλουν αίτηση και εισέρχονται στο σύστημα του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) κατόπιν αυθεντικοποίησης με χρήση των προσωπικών κωδικών – διαπιστευτηρίων της ΓΓΠΣΔΔ (taxisnet).

Προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ορίζεται από την 15η Μαρτίου 2022 έως την 31η Μαρτίου 2022. Ημερομηνία διεξαγωγής της ηλεκτρονικής κλήρωσης ορίζεται η 6η Μαΐου 2022.

Η συμμετοχή στην κλήρωση για την εισαγωγή σε ένα Πειραματικό Σχολείο επιτρέπεται ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής του/της μαθητή/τριας.

Περισσότερα στο ΦΕΚ