Πρόσκληση συμμετοχής στη 2η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή γαλλο-ελληνική εβδομάδα

Με τη συνεργασία του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος (IFG) και της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας (Ethnoa) διοργανώνεται η 2η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή γαλλο-ελληνική εβδομάδα / 2e Semaine Olympique et Paralympique francohellénique, η οποία θα υλοποιηθεί διαδικτυακά από 31 Ιανουαρίου έως 4 Φεβρουαρίου 2022.

2η Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή γαλλο-ελληνική εβδομάδα

Στόχος της διοργάνωσης είναι να δημιουργήσει γέφυρες επικοινωνίας ανάμεσα σε Έλληνες και Γάλλους μαθητές που μοιράζονται ένα κοινό πάθος: τον αθλητισμό και τις ολυμπιακές και παραολυμπιακές αξίες, μέσα από συζητήσεις με πρωταθλητές.

Στις προβλεπόμενες διαδικτυακές συναντήσεις οι μαθητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με κορυφαίους αθλητές και αθλήτριες, Έλληνες και Γάλλους, οι οποίοι μέσα από το μοίρασμα των εμπειριών τους, θα τους εμπνεύσουν και θα τους ενθαρρύνουν να υιοθετήσουν αυτές τις αξίες στη ζωή τους.

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή με το τμήμα ή τα τμήματά σας μέχρι την Τρίτη, 25 Ιανουαρίου 2022 επιλέγοντας τους συνδέσμους που υπάρχουν στο επισυναπτόμενο πρόγραμμα.

Το έγγραφο της Σ.Ε.Ε. Γαλλικής Γλώσσας, κ.Νάτση.

Εισαγωγικό κείμενο «En route vers 2024».

Πρόγραμμα με τους συνδέσμους για την εγγραφή των τμημάτων.

Δύο αφίσες (Γαλλικά και Ελληνικά).