Οδηγίες για την οργάνωση της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.) για το σχολικό έτος 2021-2022

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β’ 4696/12-10-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 117781/ΓΔ4/21-09-2021 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2021-2022». Σύμφωνα με την ανωτέρω υπουργική Απόφαση η Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων(Ε.Δ.Ε.Μ.) των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης Λυκείου και της Δ’ τάξης Λυκείου των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ για το σχολικό έτος 2021-2022 περιλαμβάνει τα εξεταζόμενα στις πανελλαδικές εξετάσεις ειδικά μαθήματα:

1. Ελεύθερο Σχέδιο,
  2. Γραμμικό Σχέδιο,
  3. Γαλλικά,
  4. Γερμανικά,
  5. Ιταλικά,
  6. Ισπανικά,
  7. Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση.

Ακολουθεί ο οδηγός υλοποίησης και υποδείγματα εντύπων για αιτήσεις μαθητών/τριών και για Διευθυντές Λυκείων.

Το έγγραφο με τις οδηγίες υλοποίησης

Υποδείγματα εντύπων:

1. Υπόδειγμα 1 – Έντυπο αίτησης – δήλωσης μαθητών/τριών (για διευκόλυνση της διαδικασίας προτείνεται η συγκεκριμένη αίτηση-δήλωση μαθημάτων της Ενισχυτικής Διδασκαλίας Ειδικών Μαθημάτων να αναρτηθεί και στις ιστοσελίδες των σχολικών μονάδων)
  2. Υπόδειγμα 2 – για Διευθυντές Λυκείων