Ενημέρωση Διευθυντών Σχολικών Μονάδων για τις ενέργειες σχετικά με τη Β΄ Φάση Ηλεκτρονικών Εγγραφών

Σας ενημερώνουμε ότι στις προσεχείς ημέρες θα εμφανισθεί το σχολικό έτος 2018-2019 στο πληροφοριακό σύστημα myschool. Ωστόσο, η καταχώριση των μαθητών/τριών των ΓΕ.Λ. στο myschool θα είναι απενεργοποιημένη οπότε οι Διευθυντές/ντριες των ΓΕ.Λ. δεν θα έχουν τη δυνατότητα να καταχωρίσουν τους/τις μαθητές/τριες.

Οι μαθητές/τριες που υπέβαλαν αίτηση στην ηλεκτρονική εφαρμογή e-εγγραφές θα ενσωματωθούν στο myschool αυτόματα.

Τα αποτελέσματα της πρώτης κατανομής θα είναι διαθέσιμα για τους Διευθυντές/ντριες των Γυμνασίων και των Γενικών Λυκείων (στην εφαρμογή e-εγγραφές με τους κωδικούς τους στο ΠΣΔ), για τους μαθητές/τριες και τους κηδεμόνες τους από την Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018.

Οι Διευθυντές/ντριες των Γυμνασίων θα έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή e-εγγραφές χρησιμοποιώντας τους κωδικούς του ΠΣΔ προκειμένου να ενημερωθούν για το Λύκειο υποδοχής των τελειοφοίτων τους, ώστε να αποστείλουν τα απολυτήρια αντιστοίχως

Επιπλέον, από τη Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018 έως και την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018 (14:00), η εφαρμογή θα είναι διαθέσιμη για τη δεύτερη περίοδο των Ηλεκτρονικών Αιτήσεων Εγγραφής – Δηλώσεων Προτίμησης στο e-εγγραφές.

Για να ενημερωθείτε αναλυτικά για τη διαδικασία, δείτε τη σχετική εγκύκλιο.