Καλοκαιρινό Εργαστήρι Δημοκρατίας των Εκπαιδευτικών από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων

Κυρίες και κύριοι,

Σας προσκαλούμε να πάρετε μέρος στο Καλοκαιρινό Εργαστήρι Δημοκρατίας των Εκπαιδευτικών, το οποίο διοργανώνεται εφέτος για δεύτερη χρονιά από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία.

Ο τίτλος του εφετινού Καλοκαιρινού Εργαστηρίου Δημοκρατίας των Εκπαιδευτικών είναι «Συζητώντας για τη θεσμική μνήμη – Οι σχολικές γιορτές αλλιώς» και μπορείτε να δείτε εδώ το πρόγραμμα των εργασιών του εργαστηρίου.

Το Εργαστήρι απευθύνεται σε κάθε εκπαιδευτικό της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ανεξαρτήτως ειδικότητας, που ενδιαφέρεται για την προαγωγή της ιστορικής και δημοκρατικής παιδείας των μαθητών του και τη δημιουργικότερη εμπλοκή τους στη μαθησιακή διαδικασία.

Οι εργασίες του Εργαστηρίου θα πραγματοποιηθούν στον  εκθεσιακό χώρο του Ιδρύματος της Βουλής, Β. Σοφίας 11 (είσοδος από οδό Σέκερη), στις 9, 10, 11, 12 και 13 Ιουλίου 2018 και θα πάρουν μέρος σε αυτό 25 εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ύστερα από κλήρωση μεταξύ εκείνων που θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής.

Σημειώνεται ότι η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν, αλλά δεν προβλέπεται η κάλυψη των ενδεχόμενων εξόδων μετακίνησης και διαμονής.

Οι ενδιαφερόμενοι και οι ενδιαφερόμενες θα πρέπει να συμπληρώσουν και να αποστείλουν ηλεκτρονικά την αίτηση συμμετοχής στην ηλεκτρονική διεύθυνση democracy@parliament.gr από 20 έως 28 Ιουνίου 2018.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος της Βουλής http://foundation.parliament.gr .