Εκπαιδευτικές επισκέψεις και επιμορφωτικές δράσεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2017-2018»

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά για τις εκπαιδευτικές επισκέψεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ), μπορούν να υποβάλουν αίτηση:

-Οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν εγκεκριμένα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο τους. Η αίτηση υποβάλλεται από το/τη Συντονιστή/στρια του κάθε Προγράμματος, στον/στην Υπεύθυνο/η ΠΕ ή Σχολικών Δραστηριοτήτων. Οι εκπαιδευτικοί, για την επιλογή του ΚΠΕ που θα ήθελαν να επισκεφθούν, πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τους τη συνάφεια του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονούν με τα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΠΕ, το οποίο αιτούνται να επισκεφθούν. Μετά την έγκριση των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, ο/η Υπεύθυνος/η Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων οφείλει βάσει του καθηκοντολογίου του να αποστείλει στο κάθε ΚΠΕ κατάσταση με τις σχολικές ομάδες (αριθμός μαθητών/τριών και ονόματα εκπαιδευτικών που απαρτίζουν την παιδαγωγική ομάδα), οι οποίες ενδιαφέρονται να επισκεφθούν το ΚΠΕ και να επιβεβαιώσει ότι οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι καταθέτουν αίτηση εκπονούν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

-Οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν Ερευνητικές Εργασίες στο Γενικό Λύκειο. Η αίτηση υποβάλλεται από τον εκπαιδευτικό, σε ΚΠΕ της Περιφέρειας όπου ανήκει η σχολική μονάδα και η εκπαιδευτική επίσκεψη δεν μπορεί να είναι άνω της μίας ημέρας. Η επιλογή των σχολικών μονάδων που θα επισκεφθούν κάποιο ΚΠΕ θα βασίζεται στη συνάφεια του θέματος της Ερευνητικής Εργασίας με τα υλοποιούμενα προγράμματα του ΚΠΕ και θα αποφασίζεται από την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ. Σε κάθε περίπτωση οι εκπαιδευτικές επισκέψεις που αφορούν Ερευνητικές Εργασίες δεν μπορούν να υπερβαίνουν το 30% των εκπαιδευτικών επισκέψεων που δέχεται το ΚΠΕ.

Δείτε το έγγραφο με τις αναλυτικές διαδικασίες

Η αίτηση συμμετοχής σε επεξεργάσιμη μορφή