Ενημερωτικό Υπόμνημα σχετικά με τη έγκριση λειτουργίας Ομάδων Προσανατολισμού Β’ τάξης του Γυμνασίου με ΛΤ Καρυάς Λευκάδας

Ακολουθεί ενημερωτικό Υπόμνημα του Διευθυντή ΔΕ Λευκάδας και της Σχολικής Συμβούλου ΔΕ Λευκάδας σχετικά με τη (μη) έγκριση λειτουργίας ομάδων Προσανατολισμού Β’ λυκειακής τάξης στο Γυμνάσιο ΛΤ Καρυάς:

Την Πέμπτη 03-11-2016 κηρύχθηκε τρίωρη στάση εργασίας από την ΕΛΜΕ Λευκάδας και πραγματοποιήθηκε παράσταση διαμαρτυρίας στη ΔΔΕ Λευκάδας από τους εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές του Γυμνασίου και ΛΤ Καρυάς με θέμα τη διατήρηση των ολιγομελών τμημάτων ΟΠ της Β΄ Λυκείου (τάξη με ένα τμήμα, κατηγορία ΣΤ’ και μαθητές 06).

Επειδή ζούμε από την αρχή του σχολικού έτους τον αγώνα και την αγωνία των εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων του Γυμνασίου και ΛΤ Καρυάς θα θέλαμε να επανέλθουμε στο θέμα και να ενισχύσουμε την επιχειρηματολογία τους με τα εξής:

1. Με δεδομένο ότι βρισκόμαστε ήδη στο μήνα Νοέμβριο και οι μαθητές έχουν ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία τους, η οποία αποβλέπει στην κάλυψη των κενών τους για τη συμμετοχή τους την επόμενη σχολική χρονιά στις Πανελλήνιες Εξετάσεις, καταλαβαίνουμε ότι δημιουργείται ένα κλίμα αρνητικό που καθόλου δε διευκολύνει τη μαθησιακή διαδικασία. Μετά από δύο μήνες μαθημάτων δεν είναι παιδαγωγικά ορθή η αλλαγή σχολείου γιατί απαιτεί προσαρμογή σε μια νέα σχολική πραγματικότητα που περιλαμβάνει μετακίνηση σε ένα ομολογουμένως δύσκολο ορεινό δίκτυο με άσχημες καιρικές συνθήκες το χειμώνα και βέβαια επιπλέον έξοδα.
  2. Επίσης όσον αφορά τη διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων των ομάδων προσανατολισμού, σας γνωρίζουμε ότι υπάρχουν οι εκπαιδευτικοί και δεν θα προκληθεί καμία επιβάρυνση στον κρατικό προϋπολογισμό. Αξίζει δε να σημειώσουμε ότι στο Νομό μας δεν υπάρχουν κενά και ελλείψεις σε άλλα σχολεία για αυτές τις ειδικότητες που θα καθιστούσαν απαραίτητη τη διάθεση αυτών των εκπαιδευτικών.
  3. Το σχολείο αυτό αποτελεί βασικό κύτταρο της κοινωνίας της ορεινής Λευκάδας, επιτελεί σημαντικό εκπαιδευτικό και πολιτιστικό έργο στην ευρύτερη περιοχή και επομένως η ύπαρξή του αποτελεί πολιτική και κοινωνική αναγκαιότητα. Συγκεντρώνει μαθητές από την ευρύτερη ορεινή περιοχή (13 χωριά) και έχει αναπτύξει σημαντική δράση μέσα από προγράμματα, δράσεις και εκδηλώσεις. Αξίζει να αναφερθεί ότι πέρσι το σχολείο αυτό συμμετείχε σε ένα διαγωνισμό με άλλα 23 σχολεία της Ελλάδας, διακρίθηκε και μάλιστα πρόκειται να βραβευθεί από το Εμπορικό Επιμελητήριο Λευκάδας.
  4. Η καθημερινή μετακίνηση των παιδιών θα ανατρέψει τον προγραμματισμό των οικογενειών τους και θα τους προκαλέσει οικονομική επιβάρυνση με δεδομένο ότι η περιοχή είναι αγροτική και δεν εμπλέκεται με τον τουρισμό.
  5. Η συρρίκνωση του σχολείου θα σημάνει αρχικά την υποβάθμισή του και πιθανόν το οριστικό του κλείσιμο σε σύντομο χρονικό διάστημα, μια που οι γονείς θα εξαναγκάζονται να επιλέγουν ένα άλλο σχολείο για να υπάρχει πιο μόνιμος χαρακτήρας στην εκπαίδευση των παιδιών τους.

Με την ελπίδα ότι θα εισακουστεί το αίτημα των εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων του Γυμνασίου και ΛΤ Καρυάς και θα επιλυθεί το θέμα.

Η Σχολική Σύμβουλος (ΠΕ02) Δ.Ε. Λευκάδας και Παιδαγωγικά Υπεύθυνη

Μανέντη Μαρία