Διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στην Α’ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών σχολείων για το σχολικό έτος 2016-17

Σας γνωρίζουμε ότι για την εγγραφή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια), για το σχολικό έτος 2016-2017, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής τους κατά το χρονικό διάστημα από 10 Μαΐου έως και 31 Μαΐου 2016. Μετά το πέρας της 31ης Μαΐου 2016, ουδεμία αίτηση θα γίνεται δεκτή.

Οι γονείς των υποψηφίων μαθητών των Μουσικών Σχολείων Αττικής και Πειραιά έχουν δικαίωμα να υποβάλουν μία (1) μόνο αίτηση στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής τους σύμφωνα με τον πίνακα 1. Για τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας οι γονείς υποβάλλουν μία μόνο αίτηση στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής τους.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία αιτήσεων και τη διαδικασία εξετάσεων επιλογής στη συνημμένη εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ.

Επισυνάπτεται υπόδειγμα αίτησης: Mousika_Ypodeigma_Aitisis