ΤΟ ΕΠΑΛ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Μετά το Γυμνάσιο αρχίζει το τριτάξιο Λύκειο. Ο απόφοιτος Γυμνασίου μπορεί να επιλέξει την Α΄ τάξη του Γενικού Λυκείου (ΓΕΛ) ή την Α΄ τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ). Έχει όμως την δυνατότητα στην Β΄ τάξη να αλλάξει τύπο Λυκείου. Δηλαδή, ουσιαστικά η τελική επιλογή του νέου γίνεται σήμερα στην Β΄ τάξη Λυκείου.

Οι απόφοιτοι Γενικού Λυκείου- ΕΠΑΛ και των ισοτίμων με αυτών τίτλων σπουδών εγγράφονται στη Β΄ τάξη του ΕΠΑ.Λ. προκειμένου να αποκτήσουν Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 3 και παρακολουθούν μόνο μαθήματα ειδικότητας.

Στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται:

α. Απολυτήριο Λυκείου (ισότιμο με το Απολυτήριο Γενικού Λυκείου) και

β. Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου 3,

μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις

Επίσης οι απόφοιτοι του ΕΠΑ.Λ., επιλέγοντας ΟΜΑΔΑ Α΄ έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στα ΑΤΕΙ με εξετάσεις μόνο σε Ελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά, και σε δύο μαθήματα ειδικότητας αυξημένης βαρύτητας (συνολικά 4 μαθήματα), ή επιλέγοντας ΟΜΑΔΑ Β΄ έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στα Πανεπιστήμια και στα Α.Τ.Ε.Ι., με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, που ισχύουν για τους αποφοίτους του Γενικού Λυκείου.

Στο 1ο ΕΠΑΛ Λευκάδας (πρωινό) λειτουργούν τέσσερεις ειδικότητες :

1. Τεχνικοί Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών,
  2. Τεχνικοί Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Εγκαταστάσεων και Δικτύων,
  3. Τεχνικοί H/Y και Δικτύων Η/Υ,
  4. Υπάλληλοι Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών.

Οι εγγραφές γίνονται μέχρι την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου, ημέρα Αγιασμού σε όλα τα σχολεία.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://blogs.sch.gr/1epal-lefkad   και στα τηλέφωνα:2645023320 – 2645023327