Ανάληψη υπηρεσίας μετατιθέμενων εκπαιδευτικών με τη λήξη του τρέχοντος διδακτικού έτους

Από το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έτους 2015 στην Ειδική Αγωγή, στα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία και από περιοχή σε περιοχή. Δείτε το σχετικό Δελτίο Τύπου του ΥΠΟΠΑΙΘ.

Οι μετατιθέμενοι θα πρέπει να παρουσιαστούν και να αναλάβουν υπηρεσία στις νέες τους θέσεις με τη λήξη του τρέχοντος διδακτικού έτους. Σε αυτούς περιλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικοί των οποίων η απόσπαση λήγει στις 31.08.2015, συνεχιζόμενης όμως της εν λόγω απόσπασης, μέχρι τη λήξη της. Οι Διευθυντές, Υποδιευθυντές σχολικών μονάδων, οι Προϊστάμενοι Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και οι Σχολικοί Σύμβουλοι αναλαμβάνουν υπηρεσία μετά τη λήξη της θητείας τους.

Οι μετατιθέμενοι εκπαιδευτικοί οφείλουν να επικοινωνήσουν με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία ανήκει η περιοχή μετάθεσής τους προκειμένου να πληροφορηθούν τα κενά στις σχολικές μονάδες και την προθεσμία υποβολής δήλωσης τοποθέτησης σε αυτές.

Η ανάληψη της υπηρεσίας τους γίνεται δεκτή με αποστολή υπεύθυνης δήλωσης μέσω τηλεομοιοτυπίας η οποία στη συνέχεια πρέπει να αποσταλεί και ταχυδρομικά.

Συνημμένα : Πρότυπο Υπεύθυνης δήλωσης